Renowacja i konserwacja drewna

Tarasy, elewacje, pergole

Dlaczego zabezpieczanie drewna na zewnątrz jest tak ważne?

Uszkodzenia drewna dzielimy na powierzchowne oraz mechaniczne. Uszkodzenia powierzchowne to te które dotykają sfery estetycznej, zaś mechaniczne zmuszają nas do wymiany całego elementu. Największymi zagrożeniami dla drewna są woda (wilgoć), promieniowanie UV, skrajnie wysokie bądź niskie temperatury oraz grzyby i owady.
Pod wpływem wody drewno kurczy się lub pęcznieje, co powoduje pęknięcia – tak zwane rysy skurczowe. Promieniowanie UV niszczy komórki drewna, co powoduje że jego powierzchnia szarzeje i staje się krucha. Owady i grzyby bardzo osłabiają strukturę drewna i zmniejszają jego wytrzymałość. Większość grzybów tworzy na drewnie siniznę wpływającą dodatkowo niekorzystnie na estetyczne walory zaatakowanego elementu.

Dzięki zabiegom renowacyjnym i odpowiednio dobranej chemii jesteśmy w stanie szybko przywrócić idealny stan powierzchni drewnianej.

 

Usuwanie starych powłok

Zarówno przy odnawianiu ławki ogrodowej, starego ogrodzenia, czy drewnianego domku narzędziowego musimy zacząć od usunięcia starych powłok i wierzchnich warstw zszarzałego drewna Powinniśmy to zrobić poprzez zastosowanie środków chemicznych bądź w sposób mechaniczny.

Renowacja drewnianego tarasu lub mebli (olejowanie i lazurowanie powierzchni specjalnymi produktami do ochrony drewna).

Gdy mamy już starannie przygotowaną powierzchnię, powinniśmy przystąpić do pomalowania naprawianego elementu, a jego wybór powinien dyktować nam efekt jaki chcemy osiągnąć. Do wszelkiego rodzaju prac konserwacyjnych, odświeżania powłok i koloru drewnianych tarasów, czy elewacji najlepsze będą olej do drewna lub lazura impregnująca (chronią one i pielęgnują, podkreślając zarazem naturalną fakturę i usłojenie drewna)
Z punktu widzenia trwałości i częstotliwości renowacji ważny jest kolor na jaki drewno ma być wybarwione.

W przypadku powłok bezbarwnych proces renowacji należy powtarzać raz lub dwa razy w roku zwłaszcza w przypadku powierzchni szczególnie narażonych na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i szkodników.

Używanie natomiast produktów pigmentowych zwiększa trwałość i żywotność takiej powłoki, co pozwala na rzadsze konserwacje. Im więcej pigmentu (ciemniejszy kolor) w produkcie impregnującym tym trwalsza powłoka i lepsza ochrona dla drewna.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.