Tarasy Elewacje Zabawki Budowanie z drewna
Strona główna Poradnik Jak dbać o drewno. Konserwacja tarasu z drewna egzotycznego
 
 

darmowa wycena tarasów

 
  Wrocław     Poznań     Warszawa     Katowice     Kraków  

Konserwacja tarasu z drewna egzotycznego

konserwacja po zimie taras drewno cumaruDrewno tarasowe jest pięknym uzupełnieniem każdego domu, ogrodu czy też stanowi idealne wykończenie balkonu w naszym mieszkaniu. Niestety deski tarasowe aby zachowały swój naturalny piękny wygląd wymagają systematycznej, okresowej konserwacji. Olejowanie tarasu to zabieg który warto jest powtarzać raz na jakiś czas co zwiększa estetyczny wygląd tarasu oraz jego trwałość.

 

Czynniki atmosferyczne, na które narażony jest drewniany taras mają niekorzystny wpływ na drewno z jakiego jest on zbudowany dlatego systematyczna konserwacja tarasu jest tak ważna. Oddziaływanie wilgoci oraz ekspozycja słoneczna, w tym niekorzystne działanie promieniowania UV powodują że z czasem nasz taras z drewna zmienia barwę i wygląda nie estetycznie. Dzieję się tak dlatego, że lite drewno tarasowe jest materiałem organicznym i wymaga większej dbałości niż inne materiały takie jak na przykład gres czy terakota.
Na szczęście za pomocą kilku drobnych zabiegów nawet mocno zaniedbany czy też zniszczony taras drewniany można doprowadzić do stanu używalności tak aby wyglądał jak nowy i był konstrukcją trwałą. Aby nasz taras z drewna był ozdobą naszego miejsca zamieszkania należy go systematycznie zamiatać, odśnieżać i konserwować.

W niniejszym artykule prezentujemy wam taras z drewna egzotycznego cumaru, który po ciężkiej zimie niestety nie wyglądał najlepiej… Wytarł się z niego olej do drewna tarasowego , którym deski przy montażu były zabezpieczone, przez co drewno straciło swoją naturalną, piękną barwę. Ta niezbyt ładna patynowa szarość wywołana oddziaływaniem promieniowania słonecznego nie odbiera nam jednak szansy na użytkowanie tarasuz tą samą satysfakcją jak od razu po jego zbudowaniu. Wystarczy tylko odrobina lekkiej pracy.

Konserwacja tarasu

Sam zobacz jak jest łatwa!

konserwacja tarasu z drewna Cumaruczyszczenie tarasu cumaru

deska cumaru po czyszczeniu

Prosimy o zwrócenie uwagi jak prosty zabieg polegający na umyciu tarasu zwykłą wodą pod ciśnieniem powoduje, że nasz taras z drewna egzotycznego cumaru wraca do życia. Bywa tak, iż drewniany taras jest na tyle zaniedbany, że umycie go samą wodą nie wystarcza. To także nie problem ponieważ na rynku są środki do czyszczenia tarasów.

Środki czyszczące do drewna tarasowego

W naszej ofercie znajdziesz specjalne środki czyszczące do drewna tarasowego brytyjskiego, renomowanego producenta środków ochrony drewna - firmy Rustins. Wypróbuj preparat "Decking Cleaner" , dzięki którymu bez trudu i wysiłku wyczyścisz swój drewniany taras.
mycie tarasów egzotycznychmycie tarasu z drewna egzotycznego

 

myjemy taras z drewna egzotycznegorenowacja tarasów

Gdy nasz egzotyczny taras jest już umyty należy odczekać np. jeden dzień aż spokojnie wyschnie.

deski tarasowe po myciuwyczyszczone drewno tarasowe

egzotyczne deski na taras po oczyszczeniutaras podczas mycia

jak mozna oczyscic deske tarasowa

Olejowanie drewnianego tarasu

Następnie tak przygotowaną powierzchnię desek tarasowych należy ponownie zaolejować. Olejujemy  pędzlem wzdłuż słojów drewna lub za pomocą miękkiej szmatki wcierając olej w deski tarasowe. Więcej na ten temat znajdziesz w artykuje olejowanie drewna tarasowego.

Na widocznych zdjęciach widać umyty i wysuczony taras gotowy do ponownego olejowania.

jak doczyścić taras egzotycznyczym umyc taras

Jak łatwo można zauważyć taras powoli odzyskał barwę i swoje naturalne piękno.
Szarość zniknęła, a nasz taras wygląda jak nowy. Warto też zwrócić uwagę, jak można wyczyścić deski tarasowe przy użyciu samej myjki ciśnieniowej. Jasny prostokąt widoczny na zdjęciach to efekt intensywnego czyszczenia tarasu samą wodą pod ciśnieniem.

Tylko popatrz jak nasz drewniany taras został równomiernie odnowiony. Całość wygląda świeżo i estetycznie. Olej do desek tarasowych także pokrył i wyrównał różnice w kolorze desek.

taras tuż po olejowaniu16_konserwacja-tarasu-cumaru-m

taras tuż po olejowaniu18_konserwacja-tarasu-cumaru-m

taras tuż po olejowaniu16_konserwacja-tarasu-cumaru-m

taras tuż po olejowaniu18_konserwacja-tarasu-cumaru-m

taras tuż po olejowaniu16_konserwacja-tarasu-cumaru-m

taras tuż po olejowaniu18_konserwacja-tarasu-cumaru-m

taras tuż po olejowaniu16_konserwacja-tarasu-cumaru-m

16_konserwacja-tarasu-cumaru-m

Częstotliwość olejowania tarasu

Gdy będziecie konserować swoje tarasy pamiętajcie, że zabieg ten należy powtarzać systematycznie co pozwoli robić to stosunkowo najniższym kosztem. Jak często należy olejować taras? – to już zależy od was i od stopnia użytkowania tarasu. Najlepiej wtedy gdy gołym okiem widać, że olej z deski się wytarł, a drewno zrobiło się szare. Optymalnie olejujemy 1-2 razy w roku ale to nie warunek. Pamiętajcie, że nie warto też popadać w przesadę bo jak widać na naszych fotografiach nawet bardzo zaniedbany i mocno szary taras niewielkim kosztem i przy odrobinie pracy odzyskał dawny blask.

Do zaolejowania naszego tarasu użyliśmy oleju marki OSMO nr. 420 bezbarwny z filtrem UV. Jest to rewelacyjny olej, który idealnie nadaje się do konserwacji desek tarasowych. Dobrze się rozprowadza pozostawiając deskę gładką, lekko błyszczącą dzięki czemu wygląda ona naprawdę świetnie!

A więc jeśli twój taras wygląda równie źle jak nasz przed konserwacją - bierz się do pracy. Teraz sam widzisz jakie to proste!

Do dzieła i powodzenia!

Share

Autor: Grzegorz KowalczykKontakt do firmy Dombal Jeśli nasza oferta Cię zainteresowała? Chcesz zapytać o szczegóły produktu lub wycenę zamówienia? Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami DOMBAL.
Zapytaj koniecznie o aktualne promocje!
Strona główna Poradnik Jak dbać o drewno. Konserwacja tarasu z drewna egzotycznego