DREWNO OGRODOWE IGLASTE – WYCIEKI ŻYWICZNE

2016-02-26

Pęcherz żywiczny

Drewno ogrodowe, galanteria ogrodowa taka jak altany, panele ogrodowe, deski i kantówki wykonane są najczęściej z krajowego drewna iglastego, świerku bądź sosny. Głównym powodem jest oczywiście dostępność drewna świerkowego i sosnowego oraz jego przystępna cena. Drewno iglaste jest dosyć odporne na warunki atmosferyczne, łatwe w impregnacji oraz obróbce mechanicznej. Zakupując drewno do ogrodu musimy się jednak liczyć, że mogą powstać wycieki żywiczne.

Wycieki żywiczne w drewnie iglastym są w zupełności normalne.

Jak usunąć żywicę?

Żywica może być wstępnie usunięta mechanicznie, np. nożem. Następnie pozostałości żywicy usuwamy przy użyciu nieagresywnych rozpuszczalników (terpentyna, isopropanol, benzyna, amoniak lub rozpuszczalnik nitro). Po usunięciu żywicy drewno powinno się umyć ciepłą wodą,a po wyschnięciu przeszlifować i ponownie zaimpregnować.

Bardzo istotną rzeczą jest niemalowanie drewna iglastego lakierami, gdyż wypływająca z drewna żywica może uszkodzić powłokę lakierniczą, powodując jej łuszczenie się. Drewno ogrodowe najlepiej jest malować impregnatami zawierającymi barwniki, nietworzącymi wyraźnej powłoki. W przypadku, kiedy już wycieki żywiczne powstaną, usuwamy je i jeżeli jest taka potrzeba zamalowujemy miejsce po wycieku żywicy. Natomiast łuszczący się lakier niechętnie przyjmuje następną powłokę. Może zajść potrzeba całkowitego usunięcia lakieru i ponownego pomalowania drewna. Jest to praca żmudna i zbędna

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.